GÉPI VAKOLÁS
A gépi vakolás egyre elterjedtebb, egy nem olyan régi európai találmány, amely jelentősen megkönnyíti a dolgozó munkáját, és költségkímélőbb is. Gondoljunk bele, hogy míg egy nagyobb felületet 3-4 ember vakol egy hétig is akár, a géppel ez az idő mindössze 1-2 nap. Napjainkban, amikor az építőiparban olyan bizonytalan minden, és olyan kiszámíthatatlan a folyton változó árak és a jelentős munkaerőhiány miatt, a gépi vakolás ezzel szemben kiszámítható, kevesebb időt és munkát igényel, ezzel pénzt spórolunk a megrendelőnek.
Mik az előnyei a gépi vakolásnak a kézi vakolással szemben?
A gépi vakolásnak számos előnye van, ezek közé tartozik, hogy egyenletesebb, simább , jobb minőségű falat kapunk, ami nemcsak gyorsabban van kész, hanem a vakolt fal kiszáradása után a festőnek nem kell javítgatnia, így ő is hamarabb befejezi a munkáját, ami szintén jobb minőségű, az egyenes falaknak köszönhetően. Ezen kívül nincs felesleges anyag felhasználás, a kivitelezés gyorsabb és tervezhetőbb, ráadásul olcsóbb is. A költségek és anyagok pontosan kiszámíthatók, így nem kell fölöslegesen költeni, illetve nincs szükség sok munkaerőre. Ezek a tények megkímélik a megrendelő pénztárcáját is a felesleges kiadásoktól. Ennek a modern technológiának az alkalmazása lehetővé teszi, hogy pontosan, a legmagasabb minőségben dolgozzunk, és egy valóban vízszintes és függőleges, teljesen sima felületet hozzunk létre. A gépi vakolás fontos előnye, hogy a vakoló száraz habarcs előre be van keverve, így biztosan nem rontjuk el a keverési arányokat, és amellett jobb minőségű is, nem kerülhet bele nem odavaló anyag, nem lehet agyagos vagy egyenetlen, így mindig jó minőséget kapunk. Gépi vakolást nemcsak a ház külső felében lehet végezni, hanem belül is, például régi, nem egyenletes, repedező falakat újjávarázsolhatunk ezzel a technikával. Előtte azonban érdemes portalanítani és letakarni az ablakokat, ajtókat.
A gépi vakolás hatékonysága nem kérdés a kézivel szemben. Ezt úgy kell elképzelni, hogy szórópisztoly segítségével visszük fel a vakolandó falra a habarcsot. Az előre bekevert anyag nagy nyomással áthalad a szórófejen, miközben sűrített levegő hatására apró szemcsék szóródnak a falra egyenletes rétegben. A végeredmény több féle lehet: anyagában dörzsölt, ami a burkoláshoz tökéletes felület, vagy lehet glettelt, ami segíti a festő munkáját.
Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a gépi vakolás mérföldkő az építés történetében, hiszen sokkal rövidebb idő alatt létrehozhatunk egy simább, minőségibb felületet. Ez a technika minden épületnél alkalmazható, családi házaknál, vagy bevásárlóközpontoknál egyaránt, sőt, nemcsak új épületeknél, hanem régi házak felújításához is ajánljuk. Sokkal tisztább, látványosan jobb falfelületet kap jobb áron, ezek a tények önmagukért beszélnek. A gépi vakolást Európában találták fel, pontosabban Németországban, az 1960- as években. A felhasználandó anyag keveréke általában a gipszre és a különféle adalékanyagokra épül. Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a vakolás, glettelés, festés fázisában szükség van kézi vakolásra is , de a gépi felvitel nagy mértékben segíti ezt.
Mielőtt elkezdjük a munkát, nem árt helyesen kiválasztani a vakolás megfelelő anyagát, ugyanis több alternatíva lehetséges, attól függően, hogy milyen falfelületet szeretnénk bevakolni, beltérre vagy kültérre kerül az anyag. Belső falakhoz legelterjedtebb és legoptimálisabb a gipszvakolat. Ez egy speciális keverék, amivel igazán sima és egyenes felületet érhetünk el. A gipszvakolat gyűjtőfogalom, amely különböző típusokra oszlik. A hagyományos módszerekkel szemben egyre szívesebben és egyre több helyen használják a gipszvakolatot, mert ennek alkalmazásával minimális a glettelés.
A másik vakoló anyag a cementvakolat, ami szintén sokat változott. Kezdetben a cementet keverték össze mésszel, homokkal, de mára számos módosítása jelent meg, amelyek biztosítják a nedvesség elleni védelmet, a jó tapadást. A cementvakolat tégla- és beton épületekre is egyaránt alkalmazható, belső és külső festés előtti dekorációs munkálatokhoz is jó választás.
Ma már elképzelhetetlen, hogy egy építőipari cég csak kézi vakolást alkalmazzon, hisz haladni kell a korral, meg kell ismerni az új technológiákat, hogy fel tudjuk venni a versenyt, és hogy magas minőségben tudjuk elvégezni a munkálatokat. Ez az építő cégnek és a megrendelőnek a közös érdeke.