Magas állványozás

MAGAS ÁLLVÁNYOZÁS

MAGAS ÁLLVÁNYOZÁS

Az építőiparban nagyon gyakran előfordul, hogy a magasban kell dolgozni, akár egy családi ház esetében, akár egy több emeletes társasház építésekor vagy felújításakor. Ilyenkor állványokat használunk, természetesen olyanokat, amelyek megfelelnek az Európai Uniós elvárásoknak. Ahhoz, hogy ezek az állványok biztonságosan álljanak, és lehessen rajtuk dolgozni, nagyon nagy odafigyeléssel kell felépíteni illetve csak az erre kijelölt szakember rakhatja össze, hisz fontos, hogy a munka balesetmentesen menjen végbe. Minden állványelemet szakértő vizsgál meg, hogy esetleg nem hiányos-e, vagy nincs-e egyéb probléma. Az állvány felállításánál be kell tartani a gyártó utasításait, alapvető szabály, hogy az állványt nem szabad hiányosan felépíteni vagy részlegesen lebontani. A homlokzati állványt stabilan kell felállítani, attól függően, hogy a magasállványozás mely formáját alkalmazza. Minden állványnak veszélytelenül megközelíthetőnek és elhagyhatónak kell lennie, és a közlekedési úton elhelyezett állványokat figyelemfelhívó jelzéssel kell ellátni, például vészvillogóval.

A magasállványozásnak több féle módja lehetséges, a leggyakoribb a homlokzati állvány. Ebben az esetben biztonságosan kell rögzíteni az épülethez, hálóval, ponyvával vagy védőfallal beborítani, figyelembe véve a szél okozta terhelést. Ha nagyobb állványrendszert akarunk felépíteni, mindenképpen statikai vizsgálatot kell elvégezni, amit rendszerint a gyártó végez el.

A magasállványozás  következő módja a mobil állvány, melynek a nevében is benne van, hogy nem stabilan rögzített, hanem mozgó, kerekekkel ellátott állványról van szó. Azonban ez is nagyon veszélyes lehet, ha nem biztosítjuk az állványt a véletlen elmozdulás ellen. Ez a megoldás nem túl magas épületeknél ideális. Itt is szakértőt kell hívni, hogy nem fog – e eldőlni vagy nincsenek – e egyéb hiányosságok. A mobil állványt csak abban az esetben lehet tovább gurítani a munka során, ha nem tartózkodik rajta senki.

Egy másik állvány fajta a bakállvány, melynek maximális magassága 2.8 m, a bakok egymástól való távolsága alapesetben 3 m, kihúzott bakok esetén 2m.

A konzolállványok rögzítése történhet csavarokkal csapokkal, melyhez statikai igazolás szükséges, vagy tartópántokkal , melyek acélból készülnek.

A kidugóállványok esetében az állványzat az épületből kidugott szerkezeti elemeken nyugszik. Minden oldalkart két, egymástól független rögzítéssel kell biztosítani a leesés ellen, és egy harmadikkal az oldalirányú elmozdulás ellen.

A magasállványozás  másik fajtája a függő állványozás. A függőállványok felépítésük szerint lehetnek kidugóállványok, konzolállványok, homlokzati állványhoz kapcsolt állványok, oszlopra  szerelt emelvények. A védőfalat korlát, rács, vagy háló alkotja.

Láthatjuk, hogy a magasállványozásnak mennyi féle módja van, hiszen épületből is több fajta létezik, a családi háztól a társasházon át a csarnokokig vagy stadionokig. Természetesen mindegyik esetben a legfontosabb a biztonság, ezért alakítottak ki olyan sok biztonsági szabályt, amit szigorúan be kell tartani, senkinek nem érdeke, hogy lazán fogja fel ezeket a szabályokat, mert súlyos következményei lehetnek.

Az építőiparban nagyon fontos elem a magasállványozás, akár építésről vagy felújításról van szó, legyen az homlokzat szigetelés vagy gépi vakolás, szükség lehet állványozásra. Azt, hogy melyik fajtáját választjuk a magasállványozásnak, az épület nagysága, a helyszín és egyéb szempontok alapján állapítjuk meg.

Az állványon történő munka egy nagyon veszélyes üzem, ezért fontos, hogy a szakember az állványon ne féljen, ne kelljen arra figyelnie, hogy az állvány esetleg nem jól van rögzítve, nyugodtan tudjon a munkájára összpontosítani. Tériszonnyal küzdő építő munkás ne tartózkodjon a magasban. Állványozás külső és belső térben is lehetséges, ehhez különböző állványokat használhatunk.

Ha házát saját kezűleg szeretné átfesteni, semmiképpen nem ajánljuk, hogy kezdjen házilag állvány készítésbe, mert akármilyen ügyes valaki, nem tud olyan biztonságos feltételeket teremteni, mint egy profi állvány, amit szakember rak össze . A saját érdekében ne akarjon ezen spórolni, béreljen állványt, az ország bármely pontján lakik, kiszállítják, és összeszerelik annak érdekében, hogy ne történjen baleset. A bontásnál is segítenek, mielőtt elszállítják. Egy házilag barkácsolt állvány sosem lehet olyan stabil, mint egy szakemberek által kivitelezett és összeszerelt állvány, és az ember védelme mindennél fontosabb. Nem véletlen az a sok biztonsági intézkedés, amely megelőzi az állványok felépítését.